Teslimat ve İade Şartları

Teslimat

Sipariş etmiş olduğunuz ürünleri Hena sistemine göre belirttiğimiz tarihler içerisinde gönderiyoruz. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi verilecektir fakat sistemimizin işlerliği düşünüldüğünde Hena tarafından bir gecikme söz konusu değildir.
Ürün teslimatının aksamadan gerçekleştirilebilmesi için lütfen bulunduğunuz yerin adresini teslimat adresi olarak bildiriniz.
Talepleriniz sipariş sonunda belirlemiş olduğunuz teslimat tipine göre hazırlanmak üzere işleme alınacaktır.
iletisim@henabox.com email adresinden müşteri temsilcimize danışarak değişik teslimat şartları konusunda görüşebilirsiniz. Kargo teslimatları sadece Türkiye için geçerlidir.

İade

Hena, alıcı ve taşınma kusurları haricindeki zarar şartlarını kabul eder. Alıcı kutu içeriğinde belirtilenler haricinde ürünle karşılaşırsa, kutu içeriği eksik veya hatalı gönderilirse sorumluluk Hena’ya aittir. Hata durumu hakkında iletişim sayfasından iletişime geçerek belirtildiği takdirde Hena gönderilen kutuyu geri alır ve yenisini alıcıya gönderir.

Teslimat ve iade şartları ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için iletisim@henabox.com adresine email gönderebilirsiniz.